Чому і куди слід негайно перейти з Бітрікс24?

Усім привіт! Триває третій тиждень війни з рашистськими окупантами, але ті, хто свою користь проявляє в боротьбі за економіку України та продовжує працювати, замислилися над тим, що настав час сказати “русская CRM, иди нах*й”. На жаль, поки що таких компаній не багато, але чим ближче Наша Перемога, тим більше їх стає.

Частина 1 – Потрібно терміново звалювати з Б24 і подібних рішень. Чому?

Реально важливих причин звалити з російського софту дві, а саме:
Перша, і особисто для мене головна причина – це безпека ваших даних. Так, для тих, хто використовує російський софт, з імовірністю в 90%, ваші дані і дані ваших клієнтів уже злиті. Але це не головне, головне не годувати орчі спецслужби актуальними даними.

А де підстави вважати, що вони зливають наші дані? Трохи історії. 15 грудня 2014 року на українському сайті бітрікс з’явилася новина, що всі продукти цієї компанії, в т.ч. 1С-бітрікс24, пройшли сертифікацію ФСТЕК Росії. Мова ось про цю новину:

А ось тут, теж на офіційному сайті бітрікс, нам розповідає, що сертифікація у ФСТЕК теж саме, що сертифікація ФСБ:

Цитата з вакансій бітрікс:

“«Битрикс24» для своей работы выбрали большие и уважаемые организации: Сбербанк, Роснефть, Мэрия Москвы, Государственная Дума и т.д.”

Так, сумно, що компанія, яка щільно пов’язана з державними органами мордору – лідер ринку України https://www.bitrix24.ua/about/

Друга причина – це гроші. Гроші, які ми продовжимо платити в бюджет окупантів, якщо не припинимо оплачувати ліцензії. На жаль у мене немає фінансової звітності ТОВ “БІТРІКС24” за 2021 рік, але є за 2020:

Ось що нам каже сервіс ODB:

https://opendatabot.ua/c/36149063

Перша за популярністю CRM в Україні збиткова у 2020-му році.

А саме ТОВ “БІТРІКС24” закінчила фінансовий рік зі збитком -665 800 грн. А оскільки ТОВ “БІТРІКС24” сплачує ПДВ (Індивідуальний податковий номер: 361490626553. Дата реєстрації платником ПДВ: 08.10.2008), то вони заплатили 0 грн. податку на прибуток до бюджету України. Можливо, хтось скаже, що: “була ж пандемія, виручка впала, все логічно”. Ось тільки навпаки, попит на CRM зріс у кілька разів через те, що компанії масово переводили своїх співробітників на дистанційку.
До речі, якщо вже понеслася така тема, то хочу звернути увагу, що до 2017 року власником ТОВки був громадянин рашистської федерації РІЖИКОВ СЕРГІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ, РОСІЙСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ, М. КАЛІНІНГРАД, ВУЛ., КОЛХОЗНАЯ, БУД., 4-Ж, КВ., 44″.
З amo трохи простіше. Їхні продажі в Україні вміщаються в ліміти ФОПика 3-ї групи.

Ну що, я зміг переконати вас чому варто терміново шукати заміну? Якщо так, то пошліть далі. Якщо ні, то залишається розраховувати тільки на державне регулювання цього питання.

Частина 2 – куди переходити?
Спробуємо зробити експрес розбір доступних рішень. Почнемо з того, який софт треба міняти:

 • Бітрікс24
 • AMOcrm
 • Мегаплан
 • ReatilCRM
 • Мой Склад
 • Yclients
 • і значно рідкісніші представники: Простий бізнес, ELMA, FreshOffice тощо.

Якщо взяти перші 6 рішень, то суб’єктивно Бітрікс займає 80-90% цього ринку. 5% займає AMOcrm, а решту 5% ділять між собою інші рішення. Виняток, можливо, Yclients, оскільки їх часто використовують не як самостійну CRM, а у зв’язці з якимось із продуктів вище. Тепер, хто є на ринку України, чиїми послугами можна скористатися так, щоб знайти або схоже, або аналогічне рішення? Сюди входять такі рішення (за алфавітом, без уподобань):

 • Creatio (или Terrasoft)
 • KeepinCRM
 • KeyCRM
 • OneBox
 • Perfectum
 • SalesDrive

(це рішення, які народилися саме в Україні). Є ще сотні іноземних рішень, на кшталт: Salesforce, MS Dynamics, Zoho, Odoo, Pipedrive тощо, але це тема іншої статті. Плюс їхнє валютне ціноутворення зовсім не тішить 🙁

За якими параметрами ви, найімовірніше, обиратимете рішення?
1. За вартістю
Зараз – це найбільш нестабільний параметр. Я щодня отримую повідомлення на пошту про те, що якийсь продукт пропонує тимчасово безкоштовні ліцензії, хтось пропонує знижку -50% на перший рік тощо. Варто пам’ятати, що вартість CRM не складається тільки з ліцензій. Тому цей параметр я рекомендую уточнювати, але картинка на 20.03 (останнє оновлення статті) має такий вигляд (для розрахунку курсу беру значення 1$ = 30 грн.):

 • Creatio (або Terrasoft) – від 100$/рік
 • KeepinCRM – від 100$/рік
 • KeyCRM – від 228$/рік
 • OneBox – від 348$/рік
 • Perfectum – від 1733$ один платіж
 • SalesDrive – від 210$/рік

Якщо у вас з’явився “улюбленець”, після ознайомлення з цим пунктом – зупиніться.Ще рано 🙂

2. За функціями
Ось тут уже цікавіше, тому що цей параметр не оновлюється щодня. Дані тут більш статичні.
За широтою функціоналу. Під “шириною” мається на увазі можливість закриття декількох бізнес-процесів компанії одним рішенням. Наприклад, ви продаєте, виробляєте і надаєте сервісне обслуговування. І щоб не купувати кілька рішень, варто шукати CRM з ширшими функціями.
Широке рішення пропонують: Creatio, OneBox, Perfectum.
Такі рішення як: KeyCRM, SalesDrive більш заточені на e-commerce проєкти і мають вужчі можливості, якщо говорити про процеси компанії загалом. Але добре адаптовані саме під e-com завдання.
KeepinCRM знаходиться десь між 🙂 Наприклад, там є функції нескладного виробництва, але ви не зможете підключити месенджери.
За гнучкістю функціоналу. Під “гнучкістю” мається на увазі можливість редагувати ту логіку, яка працює разом з вашими бізнес-процесами в CRM. Наприклад, у вас автоматичне надсилання SMS після факту замовлення. Але ви хочете зробити, що якщо це 3-е замовлення або більше, то SMS надсилатися не повинно, щоб заощаджувати на SMS послугах. Гнучка CRM – це та, яка дасть змогу це зробити прямо з інтерфейсу налаштувань/меню.

Ситуація така:

 

Найгнучкіші рішення – це Creatio і OneBox. При чому вони перевершують можливостями тонких налаштувань інші рішення в рази, може навіть у десятки разів. Між Creatio і OneBox різниця в тому, що OneBox – це конструктор, де є вже готові кубики, з яких ви збираєте індивідуальний функціонал. А Creatio – це 3D принтер, де ви друкуєте кубики, з яких хочете збирати свій функціонал.
Perfectum має широкі функції, але локалізація/адаптація здебільшого виконується завдяки залученню розробника, без можливості налаштувань через юзер інтерфейс.
Решта рішень приблизно однакові в можливостях, досить гнучкі, щоб реалізувати невеликі e-commerce проєкти, але якщо ви захочете провести інтеграцію залишків і управління асортиментом через 1С, то зіткнетеся з проблемами.

3.За потенційним бюджетом впровадження.

Цей параметр протилежний функціональним можливостям. Чим більше можливостей надає CRM, тим її адаптація під побажання клієнта буде дорожчою. Але за рахунок low code можливостей (це коли логіка налаштовується не за рахунок програмістів, а через “розділ налаштування”). У нас є послуга підбору CRM, де ми формуємо технічне завдання, відправляємо ВСІМ представникам CRM в Україні та отримуємо бюджети. Так ось, покажу на прикладі проєкту, який було запущено на початку лютого. Короткий склад ТЗ:

 • B2B продажі
 • B2C продажі та інтернет-магазин
 • участь у продажу відділів і консультантів зі складного товару
  розрахунок рекламного бюджету та ефективності реклами
 • інтеграція з 1С

Ось такі бюджети надіслали представники різних CRM (зі списку видалено російські CRM):

Сірим – це компанії, які відмовилися від участі в тендері, через те, що їхнє рішення не покриває завдання тендера (якраз вище я і писав, що ці рішення прості і націлені на вузькі завдання).
Помаранчевим – це ціна в USD для реалізації зазначених вимог.
Якщо хтось вважатиме, що дані упереджені та спотворені – на кожного підрядника є лист із відповіддю/комерційною пропозицією. Тому, як бачите, потрібно дотримуватися балансу між вимогами і можливостями CRM. Тому що чим ширше рішення, тим воно дорожче. Але при цьому якщо ви купите занадто “вузьке” рішення, то будете обмежені у своїх завданнях.

3. За зручністю/привабливістю інтерфейсу.
Дивимося скріншоти і порівнюємо. Для того, щоб зробити скріншоти, я просто замовив демо-версію там, де це можна було і спробував порівняти максимально схожі об’єкти:

 • карточка контакту:
 • карточка угоди/ліда
 • аналітика/дашборд

Creatio.

Карточка контакту:

Карточка угоди/ліда:

Аналітика/дашборд:

KeepinCRM

Карточка контакту:

Карточка угоди/ліда:

Аналітика/дашборд:

KeyCRM:

Карточка контакту:

Карточка угоди/ліда:

Аналітика/дашборд:

OneBox:

Карточка контакту:

Карточка угоди/ліда:

Аналітика/дашборд:

Perfectum (скріншоти взяті з сайту CRM, оскільки замовити демо-версію немає можливості):

Карточка контакту:

Карточка угоди/ліда:

Аналітика/дашборд:

SalesDrive:

Карточка контакту:

Карточка угоди/ліда:

Аналітика/дашборд:

4. За надійністю рішення/компанії.
Не варто нехтувати цим параметром, оскільки, якщо ви купите 50 ліцензій, а через рік компанія перестане їх підтримувати, ви отримаєте “висяк” і доведеться переходити на інший продукт. Маючи 8-ми річний досвід впровадження CRM, на мою думку, визначити серйозність компанії можна за такими параметрами:

 • компанія займається впровадженням самостійно або через партнерів. Зрілі компанії не впроваджують CRM самі, вони зосереджені на розробці та розвитку продукту. А впровадження віддають партнерам-інтеграторам, свідомо втрачаючи частину прибутку. Компанії-початківці намагаються впроваджувати власними силами, щоб більше заробляти. Перевіряйте кількість реально діючих партнерів.
 • кейси з “великими” клієнтами. Великі компанії не завжди обирають найкращих, часто вони теж обирають найдешевший варіант. Але великі компанії, як правило, дуже ретельно і прискіпливо роблять свій вибір. Використовуйте їхній досвід, для свого рішення.
 • якість демо-версії та pre-sales версії CRM. Ось, можливо, цей показник дуже “нішевий” і зрозуміють ті, хто довго працюють/впроваджують CRM. Але це дуууже значний параметр. Можливо, комусь здасться, що зробити хорошу демку це просто. Але це не зовсім так, тому що вендор стикається з великою кількістю нетривіальних завдань: де зберігати дані; як зробити так, щоб дані були актуальними; як забезпечити безперебійне видавання демо-версій (особливо зараз); чи готова компанія зробити якийсь шматок роботи безкоштовно, щоб попередньо налаштувати демо-версію під клієнта (pre-sales demo).
 • ну і стандартні ознаки: розмір робочого штату; давність юридичної особи; фотографії офісу на Google картах; наявність судових справ.

5. Висновки
Давайте підведемо підсумки:
а. альтернативи є, навіть без необхідності шукати закордонні рішення. Тому варто готуватися до переходу вже зараз. Про те, як зробити швидкий і дешевий перехід – ми напишемо в окремій статті.
б. рішення з України коштуватимуть точно дешевше, ніж рішення із зарубіжного ринку. У сфері ліцензій і впровадження.
в. зараз компанії-розробники лояльні і готові робити знижки/поступки. Саме час користуватися цими бонусами.
г. просіть бонуси і хороші знижки від інтеграторів. Зараз час допомагати один одному, час заробляти буде, коли закінчиться війна.
д. якщо вам сподобалося кілька систем, не полінуйтеся, складіть хоча б елементарне технічне завдання і надішліть компаніям, які вам сподобалися. Слідкуйте за тим, як вам відповідають, як роз’яснюють деталі.
е. вимагайте від клієнтів, постачальників, партнерів відмови від рашистських CRM. Буде несправедливо, якщо ви інвестуєте ресурси в те, щоб перейти, а хтось вирішить, що він “найрозумніший”.

Запитання, відповіді на які Ви, можливо, не знайшли в цій статті:
1. Яка CRM найкраща для переходу з бітри? Такої немає. треба дивитися на конкретне завдання. Але точно є рішення, які відчутно краще вирішують певні завдання.

2. Чому наш сайт на Тільді, російській компанії? Тому що поміняти сайт – це не просто. Необхідно перенести всю верстку і контент.

3. Чому тут немає 1С? З двох причин:
перша причина – це не CRM, 1С – це облікова система (ближче до ERP).
друга причина – у 90% компаній 1С – кастумна, з величезною кількістю індивідуальних змін. По суті перетворилася на індивідуальний продукт, який практично неможливо замінити готовими рішеннями.

4. Чи є функції в бітрі й амо, які не можна замінити/дуже складно. Так, є. Кожна CRM володіє чимось унікальним. Але це не життєво важливі функції. Наприклад, в амо – це налаштування чат-бота.

5. Чи можна зробити перехід “безкоштовним”? Якщо на Google таблиці, то так. Якщо на будь-яку CRM, то, на жаль – ні 🙁